![]() |
(Roskomsos) |
2011. december 24., szombat
2011. december 22., csütörtök
Orosz-európai küldetés a Ganümédészre
Az ExoMars program megmentése érdekében összehozott december 19-i találkozón az Európai Űrügynökség és a Roscosmos igazgatója megegyezett a Hold déli sarkához és a Jupiter Ganümédész holdjának vizsgálatára tervezett küldetés előkészítésében.
![]() |
A tervezett európai Jupiter Ganymede Orbiter az amerikai-európai Europa Jupiter System Mission program része (NASA) |
2011. december 19., hétfő
Mars Science Laboratory: Műszerek
A kisautó méretű Curiosity rover 10 tudományos műszerrel rendelkezik. A műszerek megépítésében az Egyesült Államok mellett Oroszország, Spanyolország és Kanada is részt vett.
2011. december 13., kedd
Cassini: A Dione harmadik megközelítése
A Cassini december 12-én minden eddiginél jobban megközelítette a Szaturnusz Dione holdját. 99 kilométerre repült el mellette 8.7 km/mp sebességgel. A legnagyobb közelség idején a a CIRS (Composite Infrared Spectrometer) infravörös spektrométerrel tanulmányozták a Dione felszíni töréseit és geológiai aktivitás után kutattak.
Megközelítéskor készített felvételek:
Megközelítéskor készített felvételek:
![]() |
A Dione felszíne 77 682 km távolságból (NASA) |
2011. december 11., vasárnap
Ideje továbblépni
Érdekes interjú az Indexen Bernard Zufferey-el, a PECS igazgatójával. A tanulság: ideje volna már tovább lépni, mert elszáll mellettünk az idő. 8 millió eurós ESA tagság nem lehet megfizethetetlen egy európai ország számára.
Saját műholdjaink is lehetnének
Saját műholdjaink is lehetnének
2011. december 2., péntek
40 éve érte el a Marsot a Marsz-3
A szovjet Marsz-3 űrszonda leszálló egysége volt az első, amely sikeresen leszállt a Mars felszínére 1971. december 2-án. Öt hónappal korábban, 1971. május 28-án indult Bajkonurból Proton rakétával. A ejtőernyős légköri leszállás kevesebb mint 3 percet tartott. Landolás után elkezdte egy panorámakép adatainak sugárzását, melyeket a Marsz-3 keringő egysége továbbított a Földre. Az orbiter ugyanazon a napon állt pályára a bolygó körül. Az adatok sugárzása a felszínről 20 másodperc után váratlanul megszűnt, a rádióadó meghibásodása miatt.
![]() | ![]() |
A Marsz-3 a Mars felszínén (fantáziakép) | A Marsz-3-tól érkező jelek |
2011. november 28., hétfő
Olaszország modulokat építhet kínai űrállomáshoz
2011. november 26., szombat
Mars Science Laboratory: Indítás
Elindult a Mars felé a NASA Mars Science Laboratory (MSL) küldetése a Curiosity nevű marsautóval. Az indításra Cape Canaveralből került sor 2011. november 26-án 15:02 GMT-kor egy kétfokozatú Atlas-5 rakétával. A 2.5 milliárd dolláros Mars Science Laboratory várhatóan 2012. augustusban száll le a Marson.
![]() |
A Mars Science Laboratory indítása (Spaceflightnow) |
2011. november 25., péntek
Befejeződött az Akari küldetése
2011. november 23., szerda
Sikerült kapcsolatba lépni a Fobosz-Grunttal
Az ESA ausztráliai követőállomása tegnap este vette a Fobosz-Grunt rádiójeleit. Az oroszokkal együtt most azon dolgoznak, hogy fenntartsák a kapcsolatot. A marsi indítási ablak éppen tegnap zárult le, így most nem tudni pontosab mi következik.(esa.int)
2011. november 19., szombat
Csökkentett módban a Chandrayaan-1
Kénytelenek voltak kikapcsolni a Chandrayaan-1 több fedélzeti műszerét, miután az indiai holdszonda belső hőmérséklete megközelítette a kritikus szintet.A hőmérséklet nem haladhatja meg az 50°C-t. A 49°C elérése után több olyan műszert is kikapcsoltak, amely nem létfontosságú, így most 40°C körül járnak. A hőemelkedést a szonda, a Hold és a Nap egy vonalba kerülése okozta, amely december végéig tart és a tervezési fázisban már felkészítették a szondát ilyen helyzetekre. (CNN)
2011. november 15., kedd
A második kínai dokkolás
November 15-én újabb sikeres dokkolást hajtott végre a Sencsou-8 űrhajó a Tiangong-1 űrállomással. 12 nap közös repülés utána Sencsou-8 fél órára levált az űrállomásról, majd 140 méterről megközelítve újra összekapcsolódott vele.
![]() |
A második dokkolási művelet fázisai: szétválás, dokkolás kezdete, dokkolás (Xinhua) |
2011. november 14., hétfő
Ukrajna holdszondát tervez
Ukrajna a Szelena nevű projekt keretében 2017-ben kisméretű tudományos műholdat küldene Hold körüli pályára. Erről Eduard Kuznyecov, az ukrán űrügynökség igazgatójának tanácsadója beszélt Kijevben a múlt héten. A holdszondát a dnyepropetrovszki GKB Juzsnoje (ГКБ "Южное") tervező iroda építené, Dnyepr rakétával indítanák és az új ukrán Krecset (Кречет) felső fokozattal látnák el.
![]() |
Ballisztikus rakétából átalakított Dnyepr indítása |
2011. november 9., szerda
Föld körüli pályán ragadt a Fobosz-Grunt
A Zenit-2 hordozórakéta sikeresen elvégezte feladatát és alacsony Föld körüli pályára helyezte a Fobosz-Grunt szondát. Az alacsony pálya elérése után a szonda a saját meghajtó rendszerével kellett volna átmeneti majd bolygóközi pályára álljon a hajnali órákban. 11 perccel az indulás után a rakéta utolsó fokozata is sikeresen elvált. Ezután történhetett valami, mert a radarkövetők nem észlelték a tervezett pályán a szondát. 3 órával az indulás után a meghajtóegység első begyújtásával emelnie kellett volna a pályamagasságot. A manővernek Dél-Amerika felett kellett volna sorra kerülnie, ami az orosz földi követőállomások hatókörén kívül esik.
![]() |
Az indítás pillanata, 2011. november 8. 20:16 GMT (Roskosmos) |
2011. november 2., szerda
Sikerült az első kínai dokkolást
2011. október 29., szombat
Hajtóanyagtárolók az űrben
November folyamán a NASA washingtoni székházában megbeszélést tartanak annak a júliusban lezárult vizsgálatnak az eredményiről, amely Föld körüli hajtóanyatárolók hasznosíthatóságát tanulmányozta. Ezeket távolabbi célpontok elérésére és az új nehézrakétával indítandó nagyobb projektekre használnák. Itt töltenék újra a Föld körüli pályát elhagyó űrhajókat.
2011. október 23., vasárnap
Az oroszok barlangi holdbázisról álmodnak
A japán Kaguya űrszonda 2008-ban fedezett fel egy titokzatos barlangot a Viharok Óceánjának déli részén. Később a Lunar Reconnaissance Orbiter több más barlang bejáratáról nagy felbontású képeket készített. A vulkáni eredetű barlangoknak valószínűleg egész labirintusa húzódik a felszín alatt.
![]() |
Barlangbejárat a LRO felvételén (NASA) |
2011. október 20., csütörtök
Nemzetközi Űrállomás 2028-ig
2028-ig terjesztenék a Nemzetközi Űrállomás szolgálati idejét egy orosz illetékes keddi nyilatkozata szerint. Az ISS szolgálati ideje jelenleg 2015-ig biztosított, de a projektben részt vevő országok - Kanada, EUrópa, Japán, Oroszország és az Egyesült Államok - nemrég állapodtak meg 2020-ig való meghosszabbításról. A szakértők most azt vizsgálják, hogyan lehetne hasznosítani az űrállomást 2020 után.
2011. október 18., kedd
Fobosz-Grunt: Egy marsszonda története
Ha minden a tervek szerint halad, november elején útjára indulhat Bajkonurból a Fobosz-Grunt űrszonda. Annak ellenére, hogy jóval szerényebb költségvetéssel rendelkezik, mint a NASA marsszondái, ez a küldetés kulcsfontosságú lesz az orosz űrprogram számára. Egyrészt azért, mert a Marsz-8 1996-os sikertelen indítása óta ez lesz az első orosz bolygóközi szonda, másrészt mivel a jelenleg javaslati fázisban lévő orosz kutatóprogramok nagy része az erre a küldetésre kifejlesztett technológiákat használja. Nem túlzás azt állítani, hogy az orosz bolygókutató program jövője ennek a programnak a sikerén múlik. A Fobosz-Grunt izgalmas küldetésnek ígérkezik, mivel ha sikerül teljesíteni a kitűzött célokat, 2014. augusztusában 200 gramm anyagmintát hoz vissza a Mars legnagyobb holdjáról a Földre.
A Fobosz-Grunt űrszonda (NPO Lavocskin)
2011. október 17., hétfő
Orosz rakétával indulna az ExoMars orbiterje
A NASA nem hozott egyértelmű döntést erről, ezért az ESA az oroszokkal tárgyal egy marsi keringő egység évtized végi indításáról. Az ESA az ExoMars program keretében küldene egy orbitert a Marshoz, melynek indítását a NASA végezte volna egy Atlas-5 rakétával 2016-ban. A NASA nem vállalt kötelezettséget erre vonatkozóan, ezért Európában amiatt aggódnak, hogy az együttműködés nem jön össze. Az ESA ezért az orosz űrügynökséggel, a Roskosmosszal is tárgyal egy Proton rakéta biztosításához. Oroszország január végéig kell választ adjon a felkérésre.
2011. szeptember 30., péntek
Újabb nagy műhold visszatérése várható
Az UARS múlt heti lezuhanása után újabb nagy műhold légköri visszatérése várható. A használaton kívüli német űrteleszkóp, a ROSAT október végén éri el a légkört. A 2.4 tonnás röntgentávcső jóval kisebb, mégis nagyobb darabok földbe csapódása várható, mint az UARS esetében. Ennek oka a hővédő pajzzsal ellátott röntgenérzékelő műszerek. A német űrügynökség becslése szerint nagyjából 30 különálló szerkezet maradvány éri el a felszín, melyeknek tömege 1.6 tonna. (NewScientist)
2011. szeptember 22., csütörtök
Fejlesztik a pleszecki űrközpontot
Az oroszok 170 millió dollárt költenek ebben az évben a Pleszecki Űrközpont kiszolgáló infrastruktúrájának fejlesztésére és bővítésére. (RiaNovosti)
Kisfilm a pleszecki központról (angolul):
Kisfilm a pleszecki központról (angolul):
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)