Tíz év múlva a Marson lehetünk:
A civil űrrepülés és az elektromos autók úttörőjeként elhíresült, az igazi Vasembernek is nevezett Elon Musk szerint már következő évtizedben mód nyílik arra, hogy emberes űrutazások induljanak a Marsra. „Teljesen biztos vagyok abban, hogy 10-12 év elég lesz arra, hogy az első ember eljusson a Marsig, de hosszú távon igazából az lenne a fontos, hogy önfenntartó város létesüljön a bolygón” – nyilatkozta Musk a CNBC-nek.
Elon Musk sokmindent elért már és még sokmindent el fog, de élve a Marsot 2026-ra biztos nem. Ahogy Dennis Tito sem fogja 2018-ban megközelíteni. A NASA nem hiába csak a 2030-as évek végétől tartja reálisnak a marsrepülést, és azt is csak bizonyos feltételek mellett.
Szerinte a SpaceX nevű űrvállalat elsődleges célja az emberi faj túlélésének biztosítása. Musk úgy véli, hogy az ember egyetlen lehetősége, hogy képessé váljon a Földön határain túlra is költözni, különben előbb-utóbb egészen biztosan elpusztítja magát egy olyan katasztrófasorozattal, amit a saját tevékenységünknek köszönhetünk majd.Szép célok, de hosszú távon a SpaceX is csak a profitért fog dolgozni, a kezdeti lelkesedés elmúlta után. És ez így lesz rendjén. Egy magánvállalkozásnak nem posztja megmenteni az emberiséget, az maradjon a kormányzat dolga.
Arra számítottam, hogy konkrét műszaki–technológiai–tudományos kifogásokra alapozva óhajtod megközelíteni a problémát, de ne haragudj, a SpaceX profitorientáltsága nagyon finoman szólva nem érv. Ilyen alapon akkor Bill gates is hagyná a fenébe a masszívan „veszteséges” védőoltás-kampányát, nemde? és hagyná a „kormányzatra”, hehe. Ha ennyi pénzem lenne, mint Elon Musknak, valószínűleg engem sem érdekelne, hogy milyen anyagi vonzatai vannak az álmaim megvalósításának.
VálaszTörlés1. Jól mondtad, Bill Gates védőoltás-kampánya és nem a Microsoft-é.
Törlés2. Egy egészséges társadalomba nem a milliárdosok dolga a védőoltások bíztosítása.
3. Egy védőoltás-kampány anyagi-technikai vonzata nem hasonlítható össze egy marsrepülésével. Nem véletlenül a különböző országok csak nemzetközi együttműködés keretében tartja megvalósíthatónak.
4. Belemehetünk a műszaki–technológiai–tudományos kifogásokba is, mert van belőle elég: sugárzás kivédése, fedélzeti- és életfenntartó rendszerek hosszú távú megbízhatósága, egy rakás új űreszköz kifejlesztése, egy marskolónia önfenntarthatóságának bíztosítása. Mindez ma még nem elérhető, és egy magáncégnek túl nagy falat.