Gagarin űrrepülésének évfordulóján, a kozmonauták napján jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök az ország űrprogramjának következő lépését, a Vosztocsnij Kozmodrom, vagyis a keleti űrkikötő építését - pontosabban a 2011-ben már elkezdődött építkezés pontos terveit és költségvetését, ami eléri az 1,6 billió rubelt, vagyis az 52 milliárd dollárt (forintban ez 11736 milliárdot jelent). Ez az összeg a NASA napokban bejelentett jövő évi büdzséjének nagyjából a háromszorosa.Mit hangsúlyoz a cím? Az 11736 milliárdot. Ezt miért forintban írják és nem rubelben vagy dollárban? Gondolom azért hogy nagyon soknak tűnjön. Így többen kattintanak a hírre Olcsó trükk, de már megszoktuk az Index hangzatos címei mögötti szándékot.
(The Verge) |
Másodszor: nem csak az űrkikötőre költik az oroszok a pénzt, hanem egy teljes űrprogramra, műholdakra, egy új rakétacsaládra, új emberszállító űrhajóra és egy sor űrszondára.
Harmadszor: az átlag magyar aki elszörnyedve olvassa a milliárdokat, arra gondolhat, az oroszok megint "hülyeségekre" költenek, ahelyett, hogy kórházakat meg iskolákat építenének. A cikk csak azt nem említi, hogy az űripar már most 300 milliárd dollárt mozgat meg évente a világban. 2020-ra átlépheti az 1 trillió dollárt. Mit jelent ez? Magasan képzettséget ígénylő munkahelyek ezreit, csúcsipart, kutatás-fejlesztést és hatalmas profitot termelő cégeket. Mennyi jut ezekből a trilliókból Magyarországra? SEMMI!
Az Index cikk szerzőjének meg csak annyit: mielőtt valamiről ír, előbb dokumentálódjon, ne csak lefordítsa az angol nyelvű szöveget.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése