November folyamán a NASA washingtoni székházában megbeszélést tartanak annak a júliusban lezárult vizsgálatnak az eredményiről, amely Föld körüli hajtóanyatárolók hasznosíthatóságát tanulmányozta. Ezeket távolabbi célpontok elérésére és az új nehézrakétával indítandó nagyobb projektekre használnák. Itt töltenék újra a Föld körüli pályát elhagyó űrhajókat.
2011. október 29., szombat
2011. október 23., vasárnap
Az oroszok barlangi holdbázisról álmodnak
A japán Kaguya űrszonda 2008-ban fedezett fel egy titokzatos barlangot a Viharok Óceánjának déli részén. Később a Lunar Reconnaissance Orbiter több más barlang bejáratáról nagy felbontású képeket készített. A vulkáni eredetű barlangoknak valószínűleg egész labirintusa húzódik a felszín alatt.
![]() |
Barlangbejárat a LRO felvételén (NASA) |
2011. október 20., csütörtök
Nemzetközi Űrállomás 2028-ig
2028-ig terjesztenék a Nemzetközi Űrállomás szolgálati idejét egy orosz illetékes keddi nyilatkozata szerint. Az ISS szolgálati ideje jelenleg 2015-ig biztosított, de a projektben részt vevő országok - Kanada, EUrópa, Japán, Oroszország és az Egyesült Államok - nemrég állapodtak meg 2020-ig való meghosszabbításról. A szakértők most azt vizsgálják, hogyan lehetne hasznosítani az űrállomást 2020 után.
2011. október 18., kedd
Fobosz-Grunt: Egy marsszonda története
Ha minden a tervek szerint halad, november elején útjára indulhat Bajkonurból a Fobosz-Grunt űrszonda. Annak ellenére, hogy jóval szerényebb költségvetéssel rendelkezik, mint a NASA marsszondái, ez a küldetés kulcsfontosságú lesz az orosz űrprogram számára. Egyrészt azért, mert a Marsz-8 1996-os sikertelen indítása óta ez lesz az első orosz bolygóközi szonda, másrészt mivel a jelenleg javaslati fázisban lévő orosz kutatóprogramok nagy része az erre a küldetésre kifejlesztett technológiákat használja. Nem túlzás azt állítani, hogy az orosz bolygókutató program jövője ennek a programnak a sikerén múlik. A Fobosz-Grunt izgalmas küldetésnek ígérkezik, mivel ha sikerül teljesíteni a kitűzött célokat, 2014. augusztusában 200 gramm anyagmintát hoz vissza a Mars legnagyobb holdjáról a Földre.
A Fobosz-Grunt űrszonda (NPO Lavocskin)
2011. október 17., hétfő
Orosz rakétával indulna az ExoMars orbiterje
A NASA nem hozott egyértelmű döntést erről, ezért az ESA az oroszokkal tárgyal egy marsi keringő egység évtized végi indításáról. Az ESA az ExoMars program keretében küldene egy orbitert a Marshoz, melynek indítását a NASA végezte volna egy Atlas-5 rakétával 2016-ban. A NASA nem vállalt kötelezettséget erre vonatkozóan, ezért Európában amiatt aggódnak, hogy az együttműködés nem jön össze. Az ESA ezért az orosz űrügynökséggel, a Roskosmosszal is tárgyal egy Proton rakéta biztosításához. Oroszország január végéig kell választ adjon a felkérésre.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)