2011. november 28., hétfő

Olaszország modulokat építhet kínai űrállomáshoz

Múlt héten Kína és Olaszország megállapodást írt alá, amellyel Olaszország részt vehet az elkövetkező kínai űrállomások építésében és űrhajósokat küldhet oda.

A tervezett kínai modul-űrállomás

2011. november 26., szombat

Mars Science Laboratory: Indítás

Elindult a Mars felé a NASA Mars Science Laboratory (MSL) küldetése a Curiosity nevű marsautóval. Az indításra Cape Canaveralből került sor 2011. november 26-án 15:02 GMT-kor egy kétfokozatú Atlas-5 rakétával. A 2.5 milliárd dolláros Mars Science Laboratory várhatóan 2012. augustusban száll le a Marson.

A Mars Science Laboratory indítása (Spaceflightnow)

2011. november 25., péntek

Befejeződött az Akari küldetése

Az Akari (Astro-F) infravörös csillagászati műhold küldetése 2011. november 24-én befejeződött. 8:23 GMT-kor kapcsolták le végleg a fedélzeti rádióadót.

Az Akari infravörös csillagászati hold (fantáziakép, JAXA)

2011. november 23., szerda

Sikerült kapcsolatba lépni a Fobosz-Grunttal

Az ESA ausztráliai követőállomása tegnap este vette a Fobosz-Grunt rádiójeleit. Az oroszokkal együtt most azon dolgoznak, hogy fenntartsák a kapcsolatot. A marsi indítási ablak éppen tegnap zárult le, így most nem tudni pontosab mi következik.(esa.int)


2011. november 19., szombat

Csökkentett módban a Chandrayaan-1

Kénytelenek voltak kikapcsolni a Chandrayaan-1 több fedélzeti műszerét, miután az indiai holdszonda belső hőmérséklete megközelítette a kritikus szintet.A hőmérséklet nem haladhatja meg az 50°C-t. A 49°C elérése után több olyan műszert is kikapcsoltak, amely nem létfontosságú, így most 40°C körül járnak. A hőemelkedést a szonda, a Hold és a Nap egy vonalba kerülése okozta, amely december végéig tart és a tervezési fázisban már felkészítették a szondát ilyen helyzetekre. (CNN)




2011. november 15., kedd

A második kínai dokkolás

November 15-én újabb sikeres dokkolást hajtott végre a Sencsou-8 űrhajó a Tiangong-1 űrállomással. 12 nap közös repülés utána Sencsou-8 fél órára levált az űrállomásról, majd 140 méterről megközelítve újra összekapcsolódott vele.

A második dokkolási művelet fázisai: szétválás, dokkolás kezdete, dokkolás (Xinhua)

2011. november 14., hétfő

Ukrajna holdszondát tervez

Ukrajna a Szelena nevű projekt keretében 2017-ben kisméretű tudományos műholdat küldene Hold körüli pályára. Erről Eduard Kuznyecov, az ukrán űrügynökség igazgatójának tanácsadója beszélt Kijevben a múlt héten. A holdszondát a dnyepropetrovszki GKB Juzsnoje (ГКБ "Южное") tervező iroda építené, Dnyepr rakétával indítanák és az új ukrán Krecset (Кречет) felső fokozattal látnák el.

Ballisztikus rakétából átalakított Dnyepr indítása

2011. november 9., szerda

Föld körüli pályán ragadt a Fobosz-Grunt

A Zenit-2 hordozórakéta sikeresen elvégezte feladatát és alacsony Föld körüli pályára helyezte a Fobosz-Grunt szondát. Az alacsony pálya elérése után a szonda a saját meghajtó rendszerével kellett volna átmeneti majd bolygóközi pályára álljon a hajnali órákban. 11 perccel az indulás után a rakéta utolsó fokozata is sikeresen elvált. Ezután történhetett valami, mert a radarkövetők nem észlelték a tervezett pályán a szondát. 3 órával az indulás után a meghajtóegység első begyújtásával emelnie kellett volna a pályamagasságot. A manővernek Dél-Amerika felett kellett volna sorra kerülnie, ami az orosz földi követőállomások hatókörén kívül esik.

Az indítás pillanata, 2011. november 8. 20:16 GMT (Roskosmos)

2011. november 2., szerda

Sikerült az első kínai dokkolást

A személyzet nélküli Sencsou-8 űrhajó és a Tiangong-1 űrállomás sikeresen összekapcsolódott a Föld felszíne felett 343 km magasságban. Ezzel Kína már hivatalosan is rendelkezik az űrállomás építés technológiájával.

Az összekapcsolódás pillanata

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...